Záludná nemoc

Vysoký krevní tlak

Přibližně každý pátý obyvatel naši země trpí vysokým krevním tlakem. Ve srovnání s těmi, kdo mají normální hodnoty krevního tlaku, je u lidí s hypertenzí 3x větší pravděpodobnost onemocnění na srdeční infarkt, 5x větší pravděpodobnost srdečního selhání a 8x větší pravděpodobnost mrtvice.

Jak se můžu dozvědět, že mám vysoký krevní tlak?

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak (krevní tlak=TK) znamená, že vám byl opakovaně naměřen systolický krevní tlak(vyjadřuje jej vždy to větší číslo) v hodnotě vyšší než 140mm Hg(milimetrů rtuťového sloupce) nebo diastolický krevní tlak(menší číslo) vyšší než 90mm Hg. I když se toto onemocnění neprojevuje žádnými zjevnými příznaky(proto se taky někdy nazývá tichou a záludnou nemocí), způsobuje závažné změny na tepnách a tepénkách. Prvním zjevným příznakem hypertenze je mnohdy teprve mrtvice nebo srdeční infarkt.

Co je příčinou zvýšeného krevnho tlaku?

TK mohou zvyšovat některé druhy nádorů a onemocnění ledvin. U 90% případů však specifickou příčinu neznáme. Tento druh hypertenze se proto nazývá esenciální hypertenze.

Následující faktory mohou ke vzniku hypertenze přispívat:

  • Vysoký příjem soli. U 80% světové populace je hypertenze nemocí zcela neznámou. V těchto oblastech také lidé konzumují málo soli. V zemích, kde je příjem soli vysoký, jako např. V Japonsku, je však hypertenze přímo epidemickým onemocněním postihujícím přibližně polovinu populace. U nás je průměrný denní příjem soli 12g (asi 2 čajové lžičky). To je množství přibližně 10x vyšší něž náš organismus potřebuje .

  • Obezita. Téměř každý, kdo je obézní se dříve či později "dočká" vysokého krevního tlaku. Je pouze otázkou času, kdy nemoc propukne.

  • Aterosklerotické pláty. Zúžené a ucpané tepny nutí organismus zvýšit krevní tlak, aby mohl dopravit nezbytný kyslík ke všem orgánům a buňkám.

  • Estrogen. Tento hormon, který se nachází v antikoncepčních pilulkách a který se používá také při léčbě obtíží v období přechodu u žen, způsobuje zadržování soli v organismu. Se solí se zadržují tekutiny a to může vyvolat zvýšení krevního tlaku.

  • Alkohol. Studie prokázaly, že konzumace alkoholu má za následek 5-15% všech případů esencialní hypertenze.

Proč tolik solíme?

Dnes je nesnadné vyhýbat se soli. Přibližně 75% našeho denního příjmu soli pochází z různých konzervovaných či jinak připravovaných jídel. Je velice snadné oblíbit si slaná jídla, proto se také prodává tolik slaných sušenek či jiných pochoutek.

A co léky proti vysokému krevnímu tlaku?

V posledních letech byla vyvinuta celá řada nových léků, které dokážou velice rychle a účinně snižovat krevní tlak, mnohdy i zachránit lidský život. A je-li možné problém vyřešit rychle a radikálně, určitě se nám to zamlouvá. Ovšem bližší pohled na tyto léky nám odhalí některé nepříjemné skutečnosti: tyto léky hypertenzi neléčí - pouze ji kontrolují; v mnoha případech je potřebné užívat lék po zbytek života; nepříjemné vedlejší účinky zahrnují únavu, depresi nebo nedostatek sexuální touhy; i když nás léky ochrání před nebezpečím mrtvice, neposkytují žádnou ochranu před rozvojem aterosklerózy; v některých případch mohou rozvoj aterosklerózy, cukrovky či dny dokonce podporovat.

Jaké tedy existujou alternativy?

Několik rozsáhlých vědeckých studií prokázalo, že jednoduché změny stravování a životního stylu dokáží zvrátit většinu případů esenciální hypertenze v průběhu několika týdnů i bez používání léků.

  • Mnozí jsou citliví na obsah soli v potravě a velice by jim prospělo, kdyby omezili její příjem.

  • Když lidé zhubnou, většinou se jim tím podaří snížit hodnoty krevního tlaku. Zhubnutí je mnohdy jediná léčba, která je zapotřebí k normalizaci krevního tlaku.

  • Nízkotučná, na vlákninu bohatá strava dokáže snížit krevní tlak i bez zhubnutí a omezování soli. Důvodem se pravděpodobně nižší obsah tuku, který působí že je krev řidší.

  • Pokud přestaneme pít alkohol, sníží se váš krevní tlak a prospěje vám to i v jiných oblastech života.

  • Pravidelné cvičení snižuje krevní tlak tím, že snižuje rezistenci periferních tepének. Tělesné cvičení podporuje navíc celkové zdraví a pocit spokojenosti.

Lidé užívající léky na snížení krevního tlaku by nikdy neměli sami od sebe měnit dávkování nebo je dokonce přestat užívat. Vše by mělo probíhat pod dohledem lékaře. Ti, kdo se rozhodnou změnit svůj životní styl, zjistí, že lékař zaregistroval tyto změny a sám jim bude muset upravit dávkování nebo dokonce přestat předepisovat léky. Nad hypertenzí lze velmi často zvítězit již změnou jídelníčku a zařazením pravidelného pohybu.