Jídlo jako lék


V roce 1990 MUDr Dean Ornish publikoval v lékařském časopise LANCET studii, která doslova otřásla lékařskou veřejností.

MUDr. Ornish pracoval rok se skupinou 48 pacientů, kteří trpěli pokročilým stádiem ischemické choroby srdeční, mnozí z nich byli dokonce kandidáty na bypass.

Pacienty náhodně rozdělil do dvou skupin. V obou skupinách měli přestat s kouřením a dodržovat mírný pohybový režim sestávající především z chůze.

První skupina se navíc účastnila kurzů zvládnutí stresu a konzumovala nízkotučnou vegetariánskou stravu s obsahem tuku nižším než 10% celkového denního příjmu energie (přibližne 23g tuku denně).

Druhá skupina održela stravu doporučovanou Americkou kardiologickou společností v rámci prevence srdečních onemocnění. Tato strava obsahovala 30% celového denního příjmu energie ve formě tuku (přibližně 70g tuku denně) a připouštěla až 300mg cholesterolu denně.

Když byly výsledky této studie předneseny na vědeckém zasedání Americké kardiologické společnosti ve Wahingtonu, dostaly se přes noc na titulní stránky novin v celé Americe.

MUDr. Ornish referoval, že u těch, kdo konzumovali nízkotučnou vegetariánskou stravu, se hladina cholesterolu v krvi snížila v průměru o 40%.

Jejich zúžené, aterosklerotickými pláty ucpané srdeční tepny se skutečně rozšířily, a tím umožnily příliv většího množství krve a kyslíku k srdečnímu svalu. Postup srdečního onemocnění se nejen zastavil, ale došlo ve skutečnosti k jeho zvrácení.

Skupina konzumující stravu doporučenou Americkou kardiologickou společností (AKS) nezaznamenala téměř žádný pokles v koncentraci krevního cholesterolu a jejich srdeční tepny dokonce vykazovaly známky postupujícího zužování. Průběh ischemické choroby srdeční se u nich tedy spíše zhoršil.

Na tiskové konferenci MUDr. Ornish řekl: " Umírněná stravovací doporučení AKS nejsou dostatečně radikální, a proto jimi nelze ovlivnit postup ischemické choroby srdeční. Lidé s klinickými příznaky srdečního onemocnění musí jít dále, než jsou současná stravovací doporučení."

Dlouhá léta jsme nevěděli, že srdečním onemocněním lze předcházet, ovšem dnes je prokázáno, že za těch správných podmínek je možné je také vyléčit. Zmíněná studie naznačuje, že strava, kterou jíme, může být pro nás také tím nelepším lékem.

krátká přednáška MUDr. Ornishe

https://www.ted.com/talks/dean_ornish_on_the_world_s_killer_diet?language=cs

© 2016 KLUB ZDRAVÍ HavířovVytvořeno službou WebnodeNahoruTvorba webových stránek zdarmaWebnode